Menu główne
26.03.2012
Autor: Jarosław B. Wedler
Trener i wykładowca z zakresu windykacji i finansów.
Kontakt: Tel. 690929872 email: jarosław_wedler@wp.pl
KTO TY JESTEŚ? POLAK MAŁY.
Świadome zwiększenie ryzyka w celu osiągnięcia wyższych zysków powinno być poprzedzone dokładną weryfikacją kontrahenta w celu prawidłowego ocenienia podejmowanego ryzyka udzielenia kredytu kupieckiego.
W pierwszej kolejności należy sprawdzić dane rejestrowe kontrahenta, zdolności do prowadzenia czynności prawnych i podjęcia przedmiotu działalności.
Poza podstawowymi danymi, jak nazwa firmy, adres siedziby, numer KRS, NIP, REGON, PESEL osoby reprezentujące kontrahenta, możemy domagać się lub sami pozyskiwać wypisy z rejestrów.
Należy również dołożyć staranności w ustaleniu właściwej reprezentacji kontrahenta, czy osoby zaciągające zobowiązanie uprawnione są do takich działań.
Właściwa identyfikacja kontrahenta umożliwia szybsze dochodzenie roszczeń.
Sprawdzenie wiarygodność i kondycji finansowej kontrahenta przed rozpoczęciem współpracy;
Z RĘKI DO RĘKI LUB TYLKO Z RĘKI !!!
Nie możliwa jest ocena własnego ryzyka bez oceny wiarygodności i sytuacji finansowej oraz prawnej kontrahenta.
Dodatkowe sprawdzenie wiarygodności:
opinie i referencje innych o kontrahencie
sprawdzenie rejestrów dłużników
opinia i informacje wewnętrzne z dotychczasowej współpracy
google , wywiadownie gospodarcze, giełdy wierzytelnosci
zbiór PESEL, KRS, rejestry ewidencji gospodarczej
Sprawdzanie sytuacji finansowej kontrahenta
dane dostępne publicznie KRS, monitory, rankingi
dane udostępnione przez kontrahenta (należy sprawdzić ich wiarygodność i kompletność)
Zastosowanie analizy finansowej.
wskaźniki struktury
wskaźniki płynności
wskaźniki zadłużenia
pozostałe wskaźniki (około 150)
ocena zdolności kredytowej (pożyczkowej) według własnych kryteriów.
Brak sprawdzenia kontrahenta przed rozpoczęciem współpracy może być podstawową przesłanką do nieskuteczności windykacji i poniesienia nie tylko strat, ale też kosztów dodatkowych.
Koszty weryfikacji zawsze są niższe niż koszty strat finansowych i reputacji, oraz mogą być informacja dla innych o możliwości przeprowadzenia ataku na firmę. W zależności od kwot i ilości dłużników może to prowadzić do upadłości wierzyciela.
Mały wierzyciel, duży dłużnik. Możliwość trudności w skutecznym dochodzeniu roszczeń i należności. Analiza kondycji finansowej kontrahenta powinna uwzględniać nawet takie relacje, gdyż mogą one być przyczyną utrudnienia windykacji własnej.
ŻABKI NIE PODSTAWIAJĄ NÓŻEK, GDZIE KONIE KUJĄ.
RELACJE TE BARDZO WYRAŹNIE WIDAĆ W BUDOWNICTWIE, GDZIE MALI PODWYKONAWCY SKAZANI SĄ TYLKO NA DOBRĄ WOLĘ GŁÓWNEGO WYKONAWCY.
Sygnały niewypłacalności dłużnika
Należy dużą wagę przykładać do ciągłego monitorowania sytuacji finansowej dłużnika i zmian w jego składzie zarządczym.
Działalność gospodarcza i sytuacja finansowa osób fizycznych jest zmienna w czasie. Dokonanie analizy finansowej przed powstaniem zobowiązania nie jest trwałe w otrzymanych wynikach. Do momentu spłaty należności lub zaspokojenia roszczenia należy w sposób ciągły weryfikować informacje o dłużniku. Nie wystarczy kontrolować sytuacje finansową, ale również skład reprezentantów dłużnika. Zmiana w składzie zarządu dłużnika może oznaczać zmianę strategi finansowania, zmianę celów, a czasami przygotowanie do upadłości.
W przypadku osób fizycznych dłużnik może zmieniać miejsce zamieszkania, migrować do innego kraju, co w sposób zdecydowany może utrudnić windykacje.
Opóźnienie w realizacji zobowiązań należy traktować, jako sygnał ostrzegawczy informujący o zmianie sytuacji finansowej lub niewypłacalności. Domaganie się przez dłużnika zwiększenia limitu kredytu kupieckiego lub wydłużenie jego czasu, z reguły zapowiada niewypłacalność.