Bankructwo, zaprzestanie działalności. Nieformalne zakończenie działalności. - InfoVind serwis dłużników, wierzycieli i windykatorów

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne

Bankructwo, zaprzestanie działalności. Nieformalne zakończenie działalności.

Strefa wierzyciela > Aktualności

26.03.2012


A
utor: Jarosław B. Wedler
Trener i wykładowca z zakresu windykacji i finansów.
Kontakt:  Tel. 690929872 email: jarosław_wedler@wp.pl



Praktycznie każdy podmiot gospodarczy powstaje w podobny sposób:

  • powstaje idea przedsięwzięcia,

  • następuje organizacja przedsiębiorstwa,

  • prowadzenie działalności


Natomiast zakończenie działalności gospodarczej może przybierać różne formy:

  • prawnie zdefiniowane

- likwidacja
- upadłość
- wykreślenie z rejestru

  • nie zdefiniowane

- likwidacja z pominięciem spłaty zobowiązań
- nie wykonywanie działalności i nie likwidowanie jej oraz nie wykreślanie z rejestrów
- porzucenie podmiotu gospodarczego
- zbycie na „słupa”
- działanie gospodarcze w stanie realnej upadłości
- przeczekanie lub zmiana formy działania.


Zauważyć należy, iż do grupy podmiotów, które zakończyły działalność zaliczam te, które mimo wszystko prowadzą działalność lub istnieją nie wykonując żadnej działalności. Wynika to jednak nie z definicji, ale realnej zdolności do samodzielnego bytu gospodarczego podmiotu. Ma to kolosalne znaczenie w relacjach gospodarczych, gdyż mamy do czynienia faktycznie z podmiotami upadłymi.

Likwidacja z pominięciem spłaty zobowiązań.
Do częstych praktyk praktyk podczas likwidacji spółek prawa handlowego, a w szczególności
osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, zaliczyć należy pomijanie zobowiązań
w ostatecznym rozliczeniu
.  Aby takie działanie było możliwe do przeprowadzenia w pierwszej kolejności uruchamiany jest mechanizm rolowania długu ze zmianą jego charakteru.
Długi wobec budżetu (US,ZUS) ro
lowane są na nowe zobowiązania wobec „normalnych” podmiotów gospodarczych. Działanie to rozciągnięte jest w czasie i tworzy iluzję poprawy
sytuacji, gdyż wzrasta wiarygodność podmiotu, a nawet po jakimś czasie istnieje możliwość
wykazania się zaświadczeniem o nie zaleganiu w zobowiązaniach publicno-prawnych.
Po wyzbyciu się zobowiązań budżetowych, często podmiot jest przedmiotem
skumulowanej egzekucji komorniczej. Po umorzeniu postępowań ze względu na brak majątku dłużnika, podmiot jest
gotowy do przeprowadzenia likwidacji. Bezpieczeństwo tego mechanizmu polega na dużym
prawdopodobieństwie nie wszczynania przeciwko firmie postępowań upadłościowych, ze względu na groźbę ponoszenia przez wierzyciela koztów zgłoszenia.
Po okresie stagnacji dochodzi do ”uzgodnienia sald” , otwarcia likwidacji, wprowadzenia środków
do prowadzenia postępowania i zakończenia likwidacji wykreśleniem z podmiotu z rejestru. Istnieje ryzyko wszczęcia postępowań odszkodowawczych po wykreśleniu podmiotu, ale jest to ryzyko wynikające z błędnego ocenienia wierzycieli pozyskanych do rolowania zobowiązań budżetowych. Po upływie trzech lat od zakończenia likwidacji, praktycznie

Nie wykonywanie działalności i nie likwidowanie jej oraz nie wykreślanie z rejestrów
W kategorii tego typu upadłości można wyróżnić wiele sposobów postępowań, tak świadomych,
jak i nie świadomych.
Wskazać tu należy w pierwszej kolejności na konstrukcję, często realizowaną w spółkach z
ograniczoną odpowiedzialnością. Zarząd składa rezygnację, rezygnacja jest rejestrowana lub nie, po czym nie jest powoływany nowy zarząd. W międzyczasie może jeszcze dość do zbycia udziałów w spółce lub wykazania niemożliwości powołania nowego zarządu. Mechanizm ten jest wrogi byłemu zarządowi, gdyż przypisuje mu (nie automatycznie) odpowiedzialność za zobowiązania spółki. Mechanizm ten realizowany jest w sytuacjach sporu między udziałowcami (udziałowcem), a zarządem. Osobnym zagadnieniem jest byt dokumentacji spółki i odpowiedzialność za bieżące rozliczenia np. przed US.

Porzucenie podmiotu gospodarczego
Porzucenie podmiotu gospodarczego może przybierać różne formy i rozwiązania. W wielu
przypadkach jest to podobny mechanizm do opisanego wyżej, tyle tylko uzupełniany jest o zbycie udziałów na osobę której jest obojętny rozwój wypadków i odpowiedzialności. Wymienić tu należy również zbycie i przekazanie zarządu osobie, która ma świadomość bliskiego zakończenia swojego życia. Rozwiązanie to rozwiązuje równocześnie problemy przechowywania dokumentacji i odpowiedzialności za zobowiązania, o ile powiązane jest z rolowaniem zobowiązań starych na „nowe”. Podkreślić należy niebezpieczeństwo takiego rozwiązania dla innych podmiotów gospodarczych, które w obliczu takiego rolowania są bezbronne. Od wielu lat można zauważyć jedną z mutacji takiego rozwiązania, gdzie w funkcję osoby o ograniczonym czasie życia, zastępuje obcokrajowiec.

Zbycie na „słupa”
Likwidacja podmiotu poprzez zbycie na „słupa” było powszechnie stosowane od początku lat
dziewięćdziesiątych i jest najlepiej rozpoznane przez literaturę i działania wymiaru sprawiedliwości. Niemniej jednak płynność oceny, czy mamy do czynienia ze „słupem”, cz z nieudolnym zarządem pozwala ten mechanizm wykorzystywać do dzisiaj. Jest on preferowany przez grupy przestępcze, gdyż umożliwia nadal wyłudzanie towarów, ze względu na wiarygodność „słupa”. Podkreślić należy ogromne niebezpieczeństwo tego mechanizmu, gdyż nie ma ono często na celu zakończenie działalności, lecz jego rozwój w formie przestępczej.

Działanie gospodarcze w stanie realnej upadłości
Przekonany jestem, iż jest to najbardziej powszechne zjawisko. W zależności od formy
organizacyjnej podmiot balansuje na granicy zerowego majątku i zerowego zysku, nie będąc praktycznie narażony na wniosek o upadłość ze strony wierzyciela. Nawet, gdy by jednak taki wniosek był wniesiony, to nie zmienia to sytuacji firmy, która działa nadal. Często będąc w stałym zadłużeniu firma taka realizuje przychody i jest to sposób na życie zarządu, często osobowo również będącego udziałowcem spółki. Prowadzenie interesów z takim podmiotem zaliczyć należy do wysokiego ryzyka.

Przeczekanie lub zmiana formy działania.
W kategorii tej można opisać wiele zachowań, jak zmianę nazwy i miejsca wykonywania
działalności. Zmianę formy działalności lub czasowe zawieszenie działalności. W przypadku osób fizycznych prowadzenie działalności gospodarczej, roczne zaprzestanie wykonywania działalności uniemożliwia złożenie wniosku o upadłość. Często połączone to jest z wyjazdem    przedsiębiorcy za granicę.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego