Egzekucja z rachunków bankowych - InfoVind serwis dłużników, wierzycieli i windykatorów

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne

Egzekucja z rachunków bankowych

Prawo > Prawo Podatkowe
 

Podstawowe informacje

Sposób zajęcia

Doręczenie bankowi  zawiadomienia o zajęciu wierzytelności pieniężnej zobowiązanego dłużnika  (art. 80 § 1)

Moment zajęcia

Chwila doręczenia bankowi zawiadomienia o zajęciu (art. 80 § 2)

Zakres zajęcia

Na pokrycie egzekwowanej należności, odsetek i kosztów egzekucji (art. 80 § 1)

Treść zawiadomienia

wzywanie banku, aby bez zgody organu egzekucyjnego nie dokonywał wypłat z rachunku bankowego do wysokości zajętej wierzytelności, lecz bezzwłocznie przekazał zajętą kwotę organowi egzekucyjnemu na pokrycie egzekwowanej należności ( art. 80  § 1)

Oczekiwany skutek zajęcia

  • obejmuje również kwoty, które nie były na rachunku bankowym w chwili zajęcia, a zostaną wpłacone na ten rachunek po dokonaniu zajęcia. (art. 80 § 2).

  • Zajęcie wierzytelności jest skuteczne w odniesieniu do rachunku bankowego prowadzonego dla kilku osób fizycznych, którego współposiadaczem jest zobowiązany. (art. 81  § 1a)

  • Zajęcie wierzytelności jest skuteczne w odniesieniu do rachunków bankowych zobowiązanego prowadzonych przez bank, niezależnie od tego, czy organ egzekucyjny wskazał w zawiadomieniu, o którym mowa w art. 80 § 1, numery tych rachunków.

Czynności podejmowane przez organ egzekucyjny

Podejmowane czynności przez organ egzekucyjny

Doręczenie zawiadomienia o zajęciu   (art. 80 § 1)

 

wezwanie bank, aby bez zgody organu egzekucyjnego nie dokonywał wypłat z rachunku bankowego do wysokości zajętej wierzytelności (art. 80 §1)

 

zawiadomienia zobowiązanego dłużnika o dokonanym zajęciu świadczenia (art. 80 §3), oraz pouczenie o zakazie odbierania zajętej części świadczenia oraz rozporządzania nim.

 

doręczenie zobowiązanemu dłużnikowi odpisu tytułu wykonawczego, jeżeli w nie był doręczony (art. 80 §3)

Czynności podejmowane przez bank

Obowiązki i czynności banku

Wskutek zajęcia wierzytelności z rachunku bankowego, bank wstrzymuje wszelkie wypłaty z zajętego rachunku i niezwłocznie zawiadamia o zajęciu wierzytelności z rachunku bankowego inne oddziały banku, inne banki, placówki pocztowe i inne podmioty uprawnione do dokonywania wypłat zobowiązanemu  z zajętego rachunku. Zajęcie nie dotyczy kwot wolnych od egzekucji. (art. 86a § 1)

 

Wykonanie wezwania organu egzekucyjnego, przekazywanie zajętej kwoty pieniężnej na wskazany rachunek bankowy organu egzekucyjnego.

 

W przypadku zbiegu kilku egzekucji administracyjnych lub zbiegu egzekucji administracyjnej i sądowej do tej samej wierzytelności z rachunku bankowego zobowiązanego, jeżeli kwoty znajdujące się na rachunku bankowym nie wystarczają na pokrycie wszystkich egzekwowanych należności, bank obowiązany jest wstrzymać wypłaty z tego rachunku do wysokości należności pieniężnych, na rzecz których zajęcie nastąpiło, oraz niezwłocznie zawiadomić o tym właściwe organy egzekucyjne. (art.  82)

Wyłączenia kwot z egzekucji

zakaz wypłat z rachunku bez zgody organu egzekucyjnego nie dotyczy wypłat na (art. 81 §4 ):

  • bieżące wynagrodzenia za pracę (Wypłata na wynagrodzenia za pracę może nastąpić po złożeniu bankowi odpisu listy płac lub innego wiarygodnego dowodu)

  • podatku dochodowego od osób fizycznych oraz składek na ubezpieczenie społeczne, należnych od dokonywanych wypłat na bieżące wynagrodzenia. (art. 81 § 5 ):

  • oraz na zasądzone alimenty i renty o charakterze alimentacyjnym (na podstawie tytułu stwierdzającego obowiązek zobowiązanego dłużnika do płacenia alimentów lub renty. Bank dokonuje wypłat alimentów lub renty do rąk osoby uprawnionej do tych świadczeń.

  • zasądzone tytułem odszkodowania.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego